Nadzwyczajne zwiedzanie Parlamentu Europejskiego i instytucji

Parlament Europejski w Brukseli - zwiedzanie.
Widok na Parlament Europejski poprzez ramkę przez którą wiele osób robi sobie zdjęcia.

Zwiedzanie Parlamentu Europejskiego opisaliśmy w artykule: Jak zwiedzać Parlament Europejski w Brukseli? – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Jest to podstawowa wersja zwiedzania. Jest jednak specjalny okres w roku, kiedy zwiedzanie Parlamentu, Komisji i innych instytucji jest szczególne. Tym okresem jest czas Dnia Europy i kilku dnie poprzedzających i tuż po tym dniu.

Co to jest Dzień Europy?

W dniu 9 maja obchodzony jest Dzień Europy w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest to pamiątka podpisania w dniu 9 maja 1950 roku, przez Roberta Schumana, zwanego ojcem UE, deklaracji będącej podstawą dla Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, poprzedniczki obecnej UE.

Atrakcje w czasie obchodów Dnia Europy

Atrakcji w tym okresie jest mnóstwo, zwiedzania, koncerty, debaty…

Już 2 dni przed oficjalnym Dniem Europy, Parlament Europejski w Belgii otwiera swoje podwoje, z licznymi konferencjami, grami i zabawami oraz oczywiście zwiedzaniem PE w Brukseli. W kolejne dni aktywność w Parlamencie przesuwa się w pozostałe miasta w których jest obecny Parlament – do Luksemburga i Strasburga (15 maja). W dniu zwiedzania PE w Brukseli można spotkać wiele osób z flagami Unii. To nie przypadek, jako że przed wejściem do Parlamentu, na esplanadzie Solidarności, są one rozdawane wszystkim chętnym. Więcej o promenadzie związanej z Polską i innych polskich akcentach, przeczytacie na: Kopernik i inne polskie ślady w Brukseli 😉 – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Poza Parlamentem Europejskim, dni otwarte organizuje Komisja Europejska, Europejska Służba Działań Zewnętrznych, Komitet Regionów i Rada Unii Europejskiej. Szereg instytucji udostępnia wirtualne zwiedzanie, więc można obejrzeć wnętrza nawet bez wyjazdu do Belgii!

Pełen program obchodów Dnia Europy w 2022 roku można znaleźć na stronie: Zapoznaj się z programem Parlamentu Europejskiego na Dzień Europy 2022 (europa.eu)

Pamiętajcie, że jeżeli nie zwiedziliście Instytucji UE w 2022 roku, możecie zaplanować wizytę w Belgii w kolejnych latach w okolicach Dnia Europy i skorzystać z wszystkich wybranych atrakcji!

Taka wizyta może być pierwszym krokiem do decyzji o stażu Staże, praktyki i praca w Brukseli – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu) lub pracy PRACA W BRUKSELI – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu) w instytucjach UE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę