Jak zwiedzać Parlament Europejski w Brukseli?

Jak zwiedzać Parlament Europejski w Brukseli?

Odpowiedz na powyższe pytanie nie jest prosta. Istnieje bowiem co najmniej 5 sposobów zwiedzania Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wszystko zależy od ilości czasu jakim dysponujemy, zainteresowaniem tematem oraz… od pandemii.

Makieta Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Makieta Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Na wstępie należy zaznaczyć, że Parlament Europejski obraduje w 3 różnych miastach: Brukseli, Luksemburgu i Strasbourgu. W tym wpisie opiszemy PE w Brukseli.

Czym się zajmuje Parlament Europejski?

Parlament Europejski jest jedynym bezpośrednio wybieranym przez obywateli UE organem Unii Europejskiej. Kompetencji PE nie da się bezpośrednio porównać do parlamentów krajowych, gdyż UE nie jest państwem. Funkcja prawodawcza PE jest zatem współdzielona z Radą w której zasiadają przedstawiciele rządów Państw Członkowskich. PE wraz z Radą zatwierdza także budżet UE oraz kontroluje Komisję Europejską. Skomplikowane? Nie tak bardzo…

Dla dociekliwych – oficjalna strona Parlamentu Europejskiego w wersji polskiej znajduje się pod linkiem:

Parlament Europejski (europa.eu)

Gdzie znajduje się Parlament Europejski w Brukseli?

Jak dotrzeć do PE?

Najwygodniej pociągiem do stacji Bruxelles – Luxembourg. Ze stacji wychodzimy już na esplanadę Solidarności, która znajduje się pomiędzy budynkami PE, czyli można powiedzieć, że pociąg dojeżdża do Parlamentu. Nawet dziwie się, że stacja nie została nazwana Parlament Europejski. Było by łatwiej zrozumieć i zapamiętać…

Można także dojechać autobusami do Placu Luxemburg, który przylega do budynków Parlamentu Europejskiego.

Jak zwiedzać Parlament Europejski?

Dla osób zainteresowanych Parlament Europejski przygotował 4 możliwe atrakcje do zwiedzania:

Taka kolejność zwiedzania wydaje się wskazana, gdyż operuje ona wg zasady od ogółu do szczegółu. Osobiście polecam jeszcze przed powyższymi punktami przejść się po okolicach parlamentu: Esplanadzie Solidarność 1980 oraz innych otaczających Parlament uliczkach i parku.

Esplanada Solidarność 1980

Esplanada Solidarności to centralna promenada pomiędzy budynkami Parlamentu Europejskiego. Do bardziej szczegółowego opisu odsyłam do artykułu- Kopernik i inne polskie ślady w Brukseli.

Park koło Parlamentu Europejskiego

Koło PE znajduje się bardzo mały ale ładny park, przechodzący dalej w większy koło biblioteki Solvaya. W centralnej części znajdują się zabawne rzeźby strusi… ze schowanymi głowami. Czyżby nie chciały patrzeć na Parlament?

Rzeźba przedstawiająca strusia.
Struś pod Parlamentem Europejskim.

Można także odpocząć na jednej z ławeczek. Park jest jednym ze spokojniejszych w okolicy i najczęściej można znaleźć tam wolne miejsce do siedzenia, co nie jest normą w innych brukselskich parkach.

Ławeczka koło Parlamentu Europejskiego w klimacie jesiennym.
Klimatyczne miejsce na zamyślenie. W tle Przedstawicielstwo Bawarii.

Stacja Europa

Malutki budyneczek zlokalizowany w centralnej części esplanady Solidarności. Warto rozpocząć to zwiedzanie, zwłaszcza dla dzieci. Mała instalacja multimedialna przedstawia w ciekawy sposób PE. Tablety wyposażone w czytniki umożliwiają odczytywanie dodatkowych informacji dotyczących budynków znajdujących się na makiecie w centralnej części. Wewnątrz, obok wejścia znajduje się kiosk fotograficzny, gdzie można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Station Europe w Brukseli.
Stacja Europa.

Parlamantarium

To już liga ciężka – największe centrum parlamentarne do zwiedzania w Europie. Plus sklep w którym można kupić chyba każdą możliwą pamiątkę związaną z PE. Przy wejściu dzieci otrzymują specjalną grę – zestaw zagadek, który rozwiązują w trakcie wizyty i oddają przy wyjściu aby otrzymać pamiątkowe nagrody.

Parlamentarium w Brukseli.
Wejście do Parlamentarium.

Nie zdradzając za wiele można powiedzieć , że znajdujące się w Parlamentarium wystawy i instalacje solidnie przybliżają idee i historie integracji europejskiej. Naprawdę warto.

Hemicykl

Gdzie w końcu się spotykają na obradach plenarnych parlamentarzyści? A no właśnie tutaj – w hemicyklu. Forma podkowy czy też półkola ma sprzyjać podejmowaniu decyzji przez konsensus.

Sala obrad Parlamentu Europejskiego.
Hemicykl – sala obrad Parlamentu Europejskiego.

Wizyty indywidualne (oznaczają nie tylko jedną osobę, ale także rodzinę) można rezerwować przez Internet. Kolejne grupy są wpuszczane co pół godziny, żeby zapobiec rozprzestrzeniania Koronowirusa. Ostatnia grupa może wejść o 16:30, ale wtedy ma tylko 30 minut na zwiedzanie, co może być lekko za mało, jeżeli chce się obejrzeć wszystko dokładnie i zrobić więcej zdjęć.

Rezerwacja jest dostępna pod linkiem:

Strona startowa | Wizyty | Parlament Europejski (europa.eu)

Wejście na teren Parlamentu Europejskiego wymaga przedstawienie dowodu osobistego lub paszportu i przejście procedury prześwietlania bagaży i bramki wykrywającej metal (jak na lotniskach).

Po wejściu otrzymujemy czytniki na których po ustawieniu wybranego języka możemy odsłuchać informacje o poszczególnych zwiedzanych atrakcjach.

Czytnik z przewodnikiem po Parlamencie Europejskim.
Czytnik z przewodnikiem.

Wycieczki zbiorowe do Parlamentu Europejskiego

Obecnie wstrzymane ze względu na pandemię Koronowirusa…

W czasach bardziej normalnych wycieczki można rezerwować przez ten sam system co wizyty indywidualne.

Dom Historii Europejskiej

A dla najbardziej zainteresowanych jest jeszcze Dom Historii Europejskiej znajdujący się w pobliskim parku… Znajdują się tam zarówno wystawy stałe jak i bardzo ciekawe wystawy czasowe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę