Limburg – rowerem przez wodę

Z cyklu najpiękniejsze wycieczki rowerowe w Belgii

Dlaczego warto jeździć rowerem w Belgii?

Rower jest bardzo popularny w Belgii, więc jest dużo ułatwień dla rowerzystów, a także kierowcy są uczuleni na pojawiających się jako uczestników ruchu rowerzystów. W Brukseli wprowadzone ograniczenia prędkości i możliwości omijania stojących na czerwonym świetle samochodów i zatrzymanie na pool-position jest dużym ułatwieniem. Także na trasach poza miastami jest sporo fajnych tras rowerowych naprawdę dobrej jakości. Dziś opiszemy trasy znajdujące się w okolicach Limbruga wraz z jedną z największych atrakcji – przejazdem przez jezioro.

Jak dojechać?

Z Brukseli samochodem dojechać można w około godzinę spokojnej jazdy. Najlepiej skierować się na Parking nr 2 (koordynaty wjazdu na parking wg Google maps: 50.959629131829, 5.406973552081305)

Gdzie wypożyczyć rower?

Rower z wypożyczalni Limburg.
Rowery z wypożyczalni w Bokrijk.

Jeżeli nie macie swojego roweru to żaden problem. Wypożyczalnia znajduje się przy parkingu nr 2 i umożliwia pożyczenie następujących typów rowerów:

  • dla dorosłych
  • dla dzieci (130 -140 cm wzrostu)
  • dziecięcych (140-150 cm wzrostu)
  • elektryczny trójkołowy

Rowery warto zarezerwować kilka dni przed planowaną datą wycieczki, gdyż może nie być już dostępnych jeżeli przyjedziemy bez rezerwacji!

Strona na której można dokonać rezerwacji:

Bike hire | Visit Limburg

Wiele osób oczywiście przyjeżdża z własnymi rowerami. Parking dla samochodów jest obszerny i nigdy nie widziałem, żeby nie było miejsca parkingowego. Opłata za cały dzień, za samochód, wynosi 5 Euro (2022 rok).

Należy uważać podczas jazdy na rowerze po parkingu, gdyż nie wszędzie jest to dozwolone. Najlepiej trzymać się czerwonej (kolor raczej czerwono-podobny obecnie, jako że część barwnika wyblakła lub raczej się starła…) nawierzchni ścieżki rowerowej – zaprowadzi nas ona do trasy rowerowej znajdującej się w lesie.

Rodzaje tras w okolicach Limburga

Z pewnością najbardziej znaną atrakcją rowerową w Belgii jest przejazd przez jezioro. A właściwie przez staw…

Rowerem przez wodę w Limburgu.
Ścieżka rowerowa przez jezioro.

Ścieżka rowerowa jest tak poprowadzona, że podczas przejazdu tafla wody jest na wysokości wyciągniętej w bok ręki dorosłego rowerzysty. Wiele osób zatrzymuje się pośrodku w celu wykonania zdjęć i podziwiania widoków, więc jeżeli jedziemy szybko, warto ostrzec ich dzwonkiem rowerowym, żeby uniknąć zderzenia.

Uwaga, wielu rowerzystów jeździ bardzo szybko i w grupach, więc warto się rozglądać jeżeli omijamy czy wyprzedzamy inne osoby. Warto uczulić na to także dzieci.

Uwaga na nawigacje! Czasami może nas zaprowadzić do bramy zamkniętej na łańcuch i kłódkę. Kierowanie się jedynie drogowskazami na trasie także może być problematyczne, gdyż może nas zaprowadzić do celu, ale przez trasę z zakazem wjazdu dla rowerów… Dla piechura to nie problem, ale dla rowerzysty już tak… Najpewniejsze jest połączenie numerów tras z zorientowaniem się ogólnie w topografii miejsca. Pomocna jest informacja, że zabronione jest poruszanie się po ogrodzie botanicznym na rowerach, wic ten teren trzeba objechać dookoła. Opis ogrodu przedstawimy w odrębnym wpisie.

Jako że trasy są długie, warto odpocząć na którymś z punktów wypoczynkowych – najczęściej usytułowanym w jakimś przyjemnym miejscu widokowym.

Jeden z niewielu punktów wypoczynkowych dla cyklistów lub biegaczy.

Ścieżki rowerowe, nawet jak prowadzą przez las są najczęściej bardzo dobrej jakości, choć dla niektórych gładki asfalt nieco gryzie się z otaczającą przyrodą…

Gdzie zjeść obiadek?

Restauracje znajdują się blisko Parkingu nr 2, wiec warto zaplanować posiłek koło wypożyczalni. Możemy zaparkować rowery w stojakach koło wypożyczalni i przespacerować kilka metrów do restauracji.

Gulasz w piwie, frytki, sałatka czy penne z czerwonym pesto wypróbowane!

Gulasz po wyprawie rowerowej w Limburgu.
Gulasz wołowy w piwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę