Kopernik i inne polskie ślady w Brukseli ;-)

Co łączy Brukselę z Polską? Czy można znaleźć jakieś polskie ślady w Brukseli i całej Belgii?

Wbrew pozorom, w Brukseli można znaleźć wiele elementów nawiązujących do Polski. Oto kilka na dobry początek. Jeśli znacie inne, dajcie znać w komentarzach! Wpis będzie na bieżąco aktualizowany.

Spis treści dzisiejszego odcinka:

Promenada Solidarności 1980

Główną przestrzeń przed Parlamentem Europejskim zajmuje Esplanada Solidarności 1980. Obecnie trwają przebudowy, takie jak wymiana okien, kładzenie kabli i inne prace budowlane, ale nadal można spacerować deptakiem. Podczas dobrej pogody można spocząć na ławeczkach lub ustawionych symbolicznie w okrąg kolorowych krzesłach dostępnych prawie na całej długości promenady. Część środkowa promenady jest zazwyczaj bardziej hałaśliwa, natomiast części skrajne zapewniają nieco bardziej kameralną atmosferę.

Tablice pamiątkowe

Na ścianie budynku Parlamentu Europejskiego (PE) w Brukseli (są jeszcze budynki PE w Strasburgu i Luksemburgu!) znajdują się tablice we wszystkich językach UE poświęcone Solidarności 1980.

Tablica poświęcona Solidarności na ścianie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Tablica poświęcona Solidarności na ścianie PE.

Tablice oznaczają całą ścianę Parlamentu Europejskiego ze strony Esplanady Solidarności 1980. Miejsce to jest okupowane najczęściej nie przez Europarlamentarzystów, ale przez skate’ów, grupy taneczne, rowerzystów, spacerowiczów i turystów.

Parlamentarium

Z jednego końca promenady znaleźć można Parlamentarium (wpis wkrótce):

Parlamentarium w Brukseli.
Parlamentarium

Station Europe

Zmierzając promenadą dalej znajdujemy Station Europe (opis także w przygotowaniu):

Station Europe w Brukseli.
Station Europe

Wejście na stacje Bruxelles – Luxembourg

Po przejściu dalej na środku esplanady znajduje się wejście do stacji kolejowej Bruxelles – Luxembourg / Brussel – Luxemburg, a za nim, na końcu pergole kwietne.

Wejście na stacje kolejową z esplanady Solidarności 1980.
Wejście na stacje kolejową.

Atrakcje czasowe

Co jakiś czas pojawiają się na Esplanadzie Solidarności 1980 wystawy czasowe. Jakiś czas temu wystawiono rzeźbę nowoczesną:

Rzeźba nowoczesna eksponowana na Esplanadzie Solidarności 1980 w Brukseli.
Love Hate, Ambigram; Mia Florentine Weiss

Rzeźba jest ambigramem, tzn. z jednej strony czytana obrazuje hasło LOVE, a z drugiej HATE… Projekt został wykonany w 2020 roku przez Mia Florentine Weiss i ma na celu zmniejszenie nienawiści i zwiększenie miłości w przestrzeni miejskiej.

Kopernik w Brukseli

W Dzielnicy Europejskiej powstaje nowy budynek przy Rue de la Loi. Nic nadzwyczajnego. Ale to kolejny polski ślad w Brukseli, bo budynek będzie się nazywał Copernicus!

Budowa biurowca Copernicus w Brukseli.
Budowa wieżowca Copernicus.

Jak Wam się podoba architektura budynku?

Polish Run

Co roku Dom Polski Wschodniej w Brukseli organizuje bieg uliczny na 10 km w Brukseli lub w okolicach. To wspaniała impreza rodzinna, czasami z dodatkowymi biegami dla dzieci na krótszych dystansach. Zaznaczyć należy, że w biegu udział biorą nie tylko Polacy, to naprawdę międzynarodowa impreza! Uwaga: Bruksela nie jest tak płaskim miastem jak może się wydawać z położenia, więc należy się nastawić na podbiegi i zbieganie, które może zmęczyć bardziej niż „płaska dyszka”!

Warto monitorować ogłoszenia o następnych edycjach pod linkiem:

Polishrun

Po biegu można spędzić miło czas na pogawędkach i posiłku w gronie Polaków żyjących w Belgii. A pamiątkowa koszulka i medal pozwalają przypomnieć sobie te wspaniałe chwile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę