Staże, praktyki i praca w Brukseli

Bruksela jest miejscem wielu możliwości zawodowych. Jednym z głównych pracodawców są instytucje Unii Europejskiej. Często do pracy droga wiedzie przez praktyki i staże. Jakie są procedury, blaski i cienie staży w instytucjach UE?

W tym artykule słowo staż będzie używane zamiennie ze słowem praktyki i będzie oznaczał to samo. W języku polskim niektórzy rozróżniają te terminy, a niektórzy nie, wiec ułatwiamy tą sprawę w artykule…

Po co praktykować, skoro można pracować?

Czasami można się zastanawiać, po co staż, jeżeli nie jest obowiązkowy na studiach, skoro można w tym czasie pracować i zarabiać?

„Wielu pracodawców stara się zawsze mieć w pogotowiu stażystę lub praktykanta, któremu w wyniku nagłych braków kadrowych może zaproponować stałe zatrudnienie. Z reguły stażysta i praktykant, jeśli zaprezentowali się z dobrej strony, jako że znają zespół i realia funkcjonowania firmy, a nawet mają doświadczenie z poszczególnych czynnościach, mają pierwszeństwo do ewentualnej aplikacji na wolny wakat w przyszłości.”

https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/937/praktyka-a-staz-najwazniejsze-roznice

Są dwie podstawowe zalety stażu: możemy się zorientować, czy taka praca nas interesuje i pracodawca może się zorientować się, czy jesteśmy odpowiedni do jego zespołu. Czasami, przy odpowiednich kwalifikacjach i zaangażowaniu stażysty pojawia się propozycja pracy…

Blue Book trainee w Komisji Europejskiej

Komisja Europejska, doskonałe miejsce na staż, praktyki lub pracę.
Główny budynek Komisji Europejskiej

Komisja Europejska oferuje w ramach tzw. Blue Book traineeship pięciomiesięczne płatne staże. Praktyki rozpoczynają się 1 Marca lub 1 Października każdego roku.

Większość budynków Komisji w których odbywają się praktyki, znajduje się w Dzielnicy Europejskiej w Brukseli, o której możesz przeczytać tu: Czy w Brukseli istnieje Dzielnica Europejska? – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Warunki które trzeba spełnić

 • Obywatelstwo jednego z państw UE (są wyjątki od tej reguły)
 • Ukończone studia wyższe co najmniej z licencjatem
 • Nie uczestniczyłeś w stażu, ani nie pracowałeś w instytucjach UE ponad 6 tygodni
 • Znajomość 2 języków urzędowych UE na poziomie co najmniej C1 (w tym jeden musi być tzw. językiem roboczym Komisji Europejskiej, czyli angielki lub francuski lub niemiecki)

Nie ma limitu wiekowego!

„Stażyści mogą pracować w każdej ze służb i agencji Komisji Europejskiej. Główną lokalizacją jest oczywiście Bruksela, ale możliwe są praktyki w Luksemburgu i innych miastach Unii Europejskiej.

Stypendium, finanse, koszty czyli jak się utrzymać

Każdy przyjęty stażysta jest uprawniony do otrzymania stypendium, które w 2022 roku wynosi 1 252,68 euro miesięcznie. Jak na warunki Brukselskie to niewiele, szczególnie dla osoby przybywającej na krótki okres czasu (krótki najem, amortyzacja zakupionych mebli rozłożona na krótki okres…). Oczywiście jeżeli odbywasz praktyki w swoim mieście zamieszkania jest to dla Ciebie dużo mniejsze obciążenie finansowe!

Czy to dobre rozwiązanie dla mnie?

Nie ma jednej odpowiedzi, czy warto odbywać taki staż. Każdy w zależności od osobowości i planów życiowych musi sobie odpowiedzieć sam. Poniżej pytania i informacje które mogą ułatwić podjęcie takiej decyzji.


Wymagania – ocen siebie uczciwie…

Po pierwsze musisz znać dobrze język angielski, zarówno w mowie i piśmie. Poziom solidnego B 2 można uznać za absolutne minimum. Formalnie wymagany jest poziom C1, ale lepiej odnajdzie się osoba z zaawansowanym B 2, niż osoba która ma certyfikat C1, a słabo się komunikuje w języku angielskim…
Po drugie warto żebyś się dobrze czuł z innymi ludźmi. W Komisji Europejskiej praca stażysty jest związana z wieloma kontaktami z innymi ludźmi, których poznajesz w trakcie stażu i wieloma takimi, którzy nie są Ci znani, a musisz nawiązać z nimi współpracę do wykonania określonego zadania.
Staże często wymagają bardzo dużej samodzielności. Stawiane są zadania, które niekiedy wymagają znacznej kreatywności i inwencji własnej. Aby wykonać obowiązki dobrze i terminowo, trzeba się dużo i szybko uczyć.
Warto znać inne, poza polskim i angielskim języki obce. Wielu stażystów zna komunikatywnie kilka języków europejskich i czasem jakiś pozaeuropejski.

To prawdziwie międzynarodowe środowisko. Jeżeli masz problem, żeby współpracować z osobą z innego kraju, to nie jest to miejsce dla Ciebie. Podobnie jeżeli nie masz szacunku dla innych ludzi. Może uda Ci się przetrwać, ale będziesz się czuł raczej wyalienowany.

Na staż dostają się najlepsi, więc warto przygotować swoje zgłoszenie dobrze…

Challenges – minusy

Konkurencja jest bardzo duża. Przeczytaj to zdanie raz jeszcze… Konkurencja jest bardzo duża…

Kwota wynagrodzenia w porównaniu do cen w Brukseli jest bardzo niewielka. Trudno może być się utrzymać za taka kwotę, jeżeli chciałbyś czasem wyjść ze znajomymi „na miasto” do pubu czy restauracji – a to jest typowe dla stażystów, którzy trzymają się razem.

Koszty życia są wysokie. Koszt wynajmu mieszkania zaczyna się od około 1000 Euro. Oczywiście możesz znaleźć cos tańszego, ale po doliczeniu opłat za media, części wspólne itp., kwota będzie co najmniej 1000 EUR. Stażyści dlatego najczęściej wynajmują pokoje wraz z innymi praktykantami w instytucjach UE. Wynajem pokoju może być ponad dwukrotnie tańszy. Warto popatrzeć w Internecie na ogłoszenia i wyrobić sobie pogląd, jako że ceny się zmieniają z wielu powodów: inflacja, Covid itp.

Szanse – plusy

Staż bardzo zwiększa szanse na przyszłą prace. Po pierwsze nabywasz umiejętności potrzebnych w tej pracy, po drugi dajesz się poznać z dobrych stron, jeżeli jesteś pracowity, zaangażowany i koleżeński.
Staż umożliwia także Tobie weryfikacje, czy praca dla KE lub innej instytucji to jest to, co chcesz robić. Uwierz mi, nie chciałbyś cale życie spędzić w pracy której nienawidzisz. Nie po to jest życie!

Staże w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych

Młodzi Profesjonaliści w Delegacjach Unii Europejskiej

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS) oferuje staże w placówkach Unii Europejskiej za granicą – Delegacjach UE. Nie są one nazywane ambasadami, a ich szefowie ambasadorami, bo Unia Europejska nie jest państwem, ale pełnią nieco zbliżoną rolę. UE posiada 143 Delegacje, więc jest w czym wybierać.

Staże EEAS są nazwane „high-level traineeship programme” i wymagania są tu zdecydowanie większe niż dla Blue Book Trainee – zarówno jeżeli chodzi o wykształcenie, doświadczenie zawodowe, jak i limit dostępnych miejsc.

Rekrutacja odbywa się w cyklach dwuletnich i ostatni nabór został zakończony w styczniu 2021 roku, więc można oczekiwać kolejnego z terminem w styczniu 2023 roku. Jest zatem czas na przygotowanie…

Jakie są wymagania od kandydatów?

Kandydaci ubiegający się o udział w programie stażowym na wysokim poziomie powinni:

 • posiadać obywatelstwo Państwa Członkowskiego UE,
 • mieć co najmniej magisterium w dziedzinie związanej z działalnością delegacji;
 • bardzo dobrze znać język angielski i/lub francuski;
 • znajomość innych języków jest atutem;
 • mieć wysoką motywację do pracy w delegacji;
 • ważnym atutem jest znajomość dodatkowych języków obcych, doświadczenie zawodowe, aktywność pozaszkolna (np. jak wolontariat) czy publikacje.

Stypendium, finanse, czyli jak się utrzymać i to poza UE…

Stażyści JPD otrzymują stypenia składające się z:

 • grantu – 1419 EUR / miesięcznie
 • ryczałtu na zakwaterowanie – 1092 EUR /miesięcznie
 • dodatku w wysokości od 10 % do 35 % ryczałtu na zakwaterowanie / miesięcznie
 • przesiedleniowego, jednorazowo na początek stażu – 2184 EUR
 • ryczałtu na podróż raz na 12 miesięcy – 2730 EUR
 • kwoty na ubezpieczenie – 728 EUR na każde 12 miesięcy

Zwykłe Praktyki w Delegacjach UE

Poza JPD EEAS umożliwia odbycie zwykłych praktyk w Delegacjach UE (Traineeship in Delegations of the European Union). Są one przeznaczone dla studentów i osób świeżo po studiach, zatem wymagania od kandydatów są zdecydowanie mniej wyśrubowane.

W ramach tego programu możliwe są zarówno staże bezpłatne – obowiązkowe praktyki studenckie, jak i staże płatne dla absolwentów. Więcej szczegółów oraz konkretne, aktualne oferty można znaleźć pod linkiem:

Search – European External Action Service (europa.eu)

Staże w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski - tu można odbywać płatny staż w Brukseli.
Wejście do Parlamentu Europejskiego.

Staże im. Roberta Schumana w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski oferuje staże im. Roberta Schumana w Sekretariacie parlamentu, „aby umożliwić młodym Europejczykom szkolenie się w miejscu pracy i ułatwić im zrozumienie funkcjonowania instytucji.”

Wymagania

Kandydować na staże w Parlamencie Europejskim mogą osoby które:

 • mają ukończone 18 lat,
 • posiadają dyplom (dyplomy) ukończenia studiów wyższych,
 • biegle władają jednym z języków urzędowych UE i znają na bardzo dobrym poziomie kolejny język urzędowy UE,
 • przedstawią wyciąg o niekaralności z rejestru sądowego,
 • wcześniej nie pracowały dłużej niż dwa kolejne miesiące w instytucji lub organie UE,
 • przed rozpoczęciem stażu nie brały udziału w sześciomiesięcznej wizycie studyjnej w Sekretariacie Generalnym Parlamentu Europejskiego.

Staże u posłów do Parlamentu Europejskiego

Europosłowie sami wybierają stażystów, więc należy się z nimi kontaktować bezpośrednio.

„Stażyści otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości od 838 do 1374 EUR za staż w pełnym wymiarze godzin. Staż trwa od sześciu tygodni do pięciu kolejnych miesięcy, a o jego długości decydują posłowie oferujący staż. Staż może rozpocząć się w dowolnej porze roku.”

PE

A jak chcesz najpierw zobaczyć Parlament Europejski, zanim podejmiesz decyzje o praktykach, przeczytaj artykuł o zwiedzaniu: Jak zwiedzać Parlament Europejski w Brukseli? – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Staże w NATO i innych organizacjach międzynarodowych

Jakby tego wszystkiego było mało, to jeszcze są staże w NATO i innych instytucjach międzynarodowych… Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem, napiszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę