Listopadowe atrakcje w Brukseli

Święto Świętego Marcina

Wino w Dniu Świętego Marcina.

Wino w Dniu Świętego Marcina (niderl. De Wijn van het Sint-Maartensfeest) pędzla Pietera Bruegla – domena publiczna.

Święto Świętego Marcina (fr. La fête de la Saint-Martin) jest obchodzone w Belgii 11 listopada. Taki samo jest w innych krajach, takich jak Francja, Niemcy czy Polska.

Święty Marcin był żołnierzem rzymskim i biskupem Tours, a jego święto jest związane z tradycjami związanymi z końcem sezonu żniw i zaczynających się innych prac polowych.

W niektórych regionach Belgii, zwłaszcza na obszarach wiejskich, Święto Świętego Marcina jest obchodzone jako okazja do organizowania jarmarków, festynów i innych wydarzeń. Na tradycyjnych jarmarkach można znaleźć lokalne produkty, jedzenie i rękodzieło. Jest to również czas, w którym wielu Belgów degustuje tradycyjne potrawy. Szczególnym powodzeniem cieszą się: „kaczka świętomarcińska” (fr. canard de la Saint-Martin) lub „gęś świętomarcińska” (fr. oie de la Saint-Martin).

Oczywiście Święto Świętego Marcina nie jest obchodzone na taką samą skalę jak na przykład Boże Narodzenie, ale jest to dobra okazja do świętowania i cieszenia się tradycjami kulinarnymi Belgii.

Niecałą godzinkę jazdy od Brukseli w niewielkiej wsi Tourinnes-la-Grosse, świętowanie Fety Świętego Marcina przybiera od 57 lat niezwykłe rozmiary. Wystawy, spektakle i koncerty to tylko niektóre aktywności. Szczegóły znajdziecie na dedykowanej stronie: Fêtes de la Saint-Martin – Accueil – (tourinnes.be)

Tydzień Surowców 2023

A teraz coś z zupełnie innej beczki – tydzień surowców Komisji Europejskiej…

W dniach 13-17 listopada 2023 roku w Brukseli organizowany jest coroczny Tydzień Surowców. W tym roku jest on skupiony na surowcach krytycznych.

Dla Komisji Europejskiej, termin „surowce krytyczne” odnosi się do materiałów surowcowych, które są kluczowe dla gospodarki europejskiej i przemysłu, a jednocześnie są charakteryzowane przez wysokie ryzyko dostępności. Te surowce są istotne dla wielu sektorów przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny, elektronika, energie odnawialne, a także przemysł zbrojeniowy.

Osoby zainteresowane mogą się zarejestrować pod linkiem: EU Raw Materials Week – New Registration (eventscloud.com)

Pogoda

Pamiętaj, że listopad to czas deszczowy i chłodny w Brukseli. Warto ubrać się odpowiednio i mieć parasol na wypadek opadów deszczu. A dla tych co jada do Brukseli pierwszy raz zwiedzać stolicę Unii Europejskiej polecam wpis: Niezbędnik – co trzeba mieć ze sobą w Brukseli? – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę