Krótki artykuł, o tym, co trzeba mieć przy sobie w Brukseli, żeby zwiedzać miasto bezstresowo.
Dowód osobisty
Zgodnie z belgijskim prawem, każda osoba powinna mieć przy sobie dokument tożsamości, w przypadku kontroli policyjnej. Nie zrozumcie mnie źle, Belgia nie jest państwem policyjnym. Podczas kilkuletniego pobytu, nie byłem legitymowany nigdy, ale obowiązek formalny posiadania przy sobie dokumentów istnienie i może zostać nałożona grzywna za ich brak przy sobie. Oczywiście dowody osobiste i paszporty wszystkich państw Unii Europejskiej są honorowane.

Źródło: Council of the European Union – PRADO – BEL-BO-10001 – <Recto – identity> (europa.eu)
Warto wspomnieć, że Belgia była jednym z pierwszych krajów, który wprowadził plastikowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną.
Karta Bankowa
Część usług w Belgii jest dostępna jedynie przy płatności cyfrowej, np. kartą lub przez Internet. W niektórych sklepach gotówka nie jest przyjmowana przez pracowników, ale można zapłacić banknotami w specjalnej maszynie. Są jednak miejsca akceptujące wyłącznie płatności kartą.
Przy dłuższym pobycie warto założyć konto bankowe w Belgii i wystąpić o belgijską kartę bankową. Choć kilka banków działających na terenie Polski jest z tej samej grupy co banki belgijskie, nie znalazłem możliwości otwarcia takiego konta poprzez banki z Polski. Polscy bankowcy informowali mnie, że są odrębnym podmiotem i nie mogą pomóc przy zakładaniu konta w Belgii. Myślę, że jest tu pole do poprawy…
W roku 2021 wiele parkomatów w Brukseli zostało unowocześnionych i nie ma już możliwości zapłaty gotówką, więc karta jest niezbędna podczas parkowania w płatnej strefie…
Parasol
Pogoda w Brukseli jest zmienna i często deszczowa. Warto mieć ze sobą parasol lub ubranie przeciwdeszczowe.
Uwaga na kałuże. Na chodnikach dość popularne są ruchome, źle zamocowane kafelki, które po nadepnięciu ruszają się i ochlapują nogi przechodnia znajdującą się pod spodem brudną wodą.
Covidpass
Podczas kryzysu związanego z wirusem Covid 19, wprowadzane są w Belgii liczne restrykcje. Ich obowiązywanie zależy od rejonu Belgii oraz statystyk medycznych. Weryfikacja skuteczności wprowadzanych ograniczeń i kolejne decyzje są najczęściej wprowadzane w systemie tygodniowym, zgodnie z obradami specjalnej rady doradczej ds. pandemii. Niekiedy żeby zwiedzić muzeum, zjeść w restauracji czy nawet przejść się po niektórych jarmarkach świątecznych – trzeba okazać Covid Pass…
Internet
Wiele muzeów wymaga rejestracji i rezerwacji wejścia wcześniej, szczególnie jeżeli są to wejścia grupowe. Rejestracja czasami jest dostępna jedynie przez internet…
Spotkać można także sytuacje, że zamówienie w pubie można składać WYŁĄCZNIE przez Internet, patrz artykuł: JAK KUPIĆ PIWO (BEZALKOHOLOWE) W BRUKSELI? Czasami preferowane jest zamówienie internetowe, ale można poprosić o przyjęcie osobiste zamówienia… wszystko zależy od lokalu i obowiązujących restrykcji sanitarnych.
Znajomość języków oficjalnych
W 99 % przypadków można sobie dać radę w Belgii, używając języka angielskiego. Ale nie zawsze… Poniżej 2 przykłady z życia kiedy angielski nie okazał się wystarczający:
Wizyta w markecie budowlanym
„Nie znam Pańskiego języka i co mi pan zrobi?„
Poszedłem kiedyś do marketu budowlanego kupić sprężynę do przeczyszczania rur, tzw. żmijkę. Po próbach komunikacji z personelem po angielsku, pracownik szybko oświadczył, że on mówi tylko po francusku i jak nie będę mówił do niego w tym języku to idzie do swoich spraw… Wtedy szybko zrozumiałem, że język należy znać na dobrym poziomie, a nie tylko same podstawy.

Z drugiej strony ten przykład jest rzeczywiście specyficzny… W Belgii generalnie ludzie są bardzo przyjaźni, więc brak zaangażowania bardziej razi…
Wizyta w urzędzie gminy
Wydawało by się, że w takim razie warto się nauczyć francuskiego i to jest prawda. Ale nie załatwia to sprawy komunikacji na 100%, bowiem w urzędach na terenach gdzie urzędowym jest flamandzki, niechętnie obsłużą petenta po angielski i francusku. Ta niechęć nie jest wcale ukrywana. W pierwszych zdaniach kontaktu urzędnik (który z pewnością zna francuski choćby komunikatywnie) informuje, że trzeba albo mówić po flamandzku, albo przyjść z kimś kto mówi po flamandzku… Radzę wtedy zachować zimną krew i kulturę oraz zastosować dużą dawkę cierpliwości. Warto przygotować sobie kilka podstawowych słów, lub nawet całą wypowiedz (w jakiej sprawie się przyszło) po flamandzku. Powodzenia!

Źródło: https://www.facebook.com/VivalangaCommunity/posts/1067649843430674
A może znacie jeszcze jakieś niezbędne przedmioty do zwiedzania, pracy czy życia w Brukseli? Zapraszam do komentarzy!