Czy można zdobyć pracę w Komisji Europejskiej z Polski?

Poprzedni krótki wpis o pracy w Brukseli cieszył się dużym zainteresowaniem – możecie go nadal znaleźć pod linkiem: PRACA W BRUKSELI – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu) ale dziś nieco większa garść informacji o procedurze naboru i czy można ją odbyć w Polsce.

Czy trzeba być w Brukseli, żeby starać się o pracę w Komisji Europejskiej lub Sekretariacie Rady w stolicy Belgii? Oczywiście, że nie! Jak to zrobić będąc w Polsce przeczytacie w tym wpisie.

A jeżeli macie wątpliwości dotyczące Rady, Rady Unii Europejskiej czy Rady Europejskiej, to przed egzaminem koniecznie przeczytajcie wpis: Ile jest Rad w Europie? – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Justus Lipsius.

Budynek Rady – miejsce pracy wielu urzędników UE.

Znajdź odpowiednią ofertę pracy!

Pierwszym krokiem jest znalezienie interesującej nas oferty pracy, która jednocześnie odpowiada naszym kwalifikacjom. To bardzo ważne, bo jako że konkurencja jest dość duża, to jeżeli nie spełniamy minimalnych kwalifikacji to szkoda czasu na aplikowanie. Lepiej poczekać, popracować nad swoimi kompetencjami albo poszukać lepiej dopasowanych do nas ofert… Może w którejś z agencji, a nie koniecznie w centrali Komisji Europejskiej znajdzie się odpowiedni dla nas wakat?

Ogłoszenia o naborach są publikowane w Internecie na stronach EPSO – Homepage | EU Careers (europa.eu)

W górnym pasku w zakładce jobs and traineeship znajdziemy oferty pracy. Otwarte na aplikowanie są w polu pierwszym z góry: Open for application.

Postępowanie egzaminacyjne – selekcja

Selekcja kandydatów wygląda różnie w zależności od procedury. W tej części przedstawię informacje i moje doświadczenia z poszczególnymi etapami – do waszego postępowania mogą mieć zastosowanie jedynie niektóre… W opisie konkursu sprawdźcie dokładnie które etapy mają do was zastosowanie i skupcie się na przygotowaniu do zdania tych etapów.

Testy komputerowe

Organizacja testów

Centra egzaminacyjne są w każdym kraju UE! Nie trzeba na testy wybierać się do Belgii…

W Polsce znajdują się 2 ośrodki egzaminacyjne. Ja mam osobiste doświadczenia tylko z warszawskim, zlokalizowanym na Ursynowie, ale są to doświadczenia pozytywne – pomimo że egzamin był wymagający pod względem treści i presji czasu, obsługa ośrodka była profesjonalna i kulturalna i przede wszystkim egzamin zdałem…

Procedura wejścia na egzamin jest dość specyficzna, przypomina kontrolę lotniskową, ale jest bardziej rygorystyczna – szczegóły można przeczytać na stronie firmy przeprowadzającej dla EPSO testy: Regulamin ośrodka egzaminacyjnego Prometric | EU Careers (europa.eu)

Rodzaje testów

Generalnie testy mogą dotyczyć następujących obszarów:

  • rozumienie abstrakcyjne
  • rozumienie numeryczne
  • rozumienie tekstu pisanego
  • znajomość języka angielskiego
  • wiedza specjalistyczna

Testy są wymagające i według mnie nie da się ich zdać bez przygotowania, nawet jeżeli się jest specjalistą. Podczas testu jest duża presja czasu i należy się nauczyć zdawania tak, aby nie marnować cennych minut.

Z własnego doświadczenia – testy są trudne, ale można je zdać jeżeli poświęci się kilka tygodni na rzetelne przygotowanie.

Do testów najlepiej zakupić sobie książkę albo wykupić dostęp na którymś z serwisów przygotowującym do egzaminów – zależy jak wolicie się uczyć. Ja uczyłem się głownie z książek i z materiałów zawierających wiedzę merytoryczną z zakresu konkursu.

Obecnie najnowsza wersja książki posiada tytuł: The 2023 Ultimate EU Test Book Administrators edition.

Rozmowa kwalifikacyjna

Oczywiście jeżeli na jakimś etapie wymagana będzie rozmowa kwalifikacyjna i nie będzie możliwe odbycie jej zdalnie, trzeba będzie pojechać do Brukseli na spotkanie z komisją rekrutacyjną, ale należy się dowiedzieć, czy w wybranym przez nas przypadku można się ubiegać o zwrot kosztów takiej podróży.

Dla niezdecydowanych, albo nieco strachliwych podpowiem, z własnego doświadczenia, że rozmowy kwalifikacyjne w Komisji są bardzo kulturalne i odbywają się w miłej atmosferze… I da się je zdać…

Jak macie jakieś pytania piszcie śmiało w komentarzach!

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę