Ile jest Rad w Europie?

Często w mediach podawane są informacje dotyczące spotkań Rady Europejskiej czy Rady Europy. Czy to już wszystkie rady, czy jest ich więcej? A co z Radą Unii Europejskiej? Europa posiada wiele rad. To ile jest naprawdę rad w Europie? Przedstawmy wszystkie rady:

Rada Europy

Logo Rady Europy.
Logo Rady Europy

Rada Europy nie jest organizacją Unii Europejskiej! Jest międzynarodową organizacja rządową. Stworzona po II Wojnie Światowej, jako organizacja mająca zapobiec kolejnej wielkiej wojnie, skupia się przede wszystkim na ochronie praw człowieka.

Obecnie liczy 47 państw – członków.

Jej siedziba znajduje się w Strasbourgu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Rady Europy:

Council of Europe (coe.int)

Rada Europejska

Flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej

Rada Europejska jest instytucją UE.

Rada Europejska to spotkania głów państw lub szefów rządów państw UE i zajmuje się nakreślaniem kierunku politycznego UE. Nie ma kompetencji prawodawczych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Rady Europejskiej:

Rada Europejska – Consilium (europa.eu)

Rada Unii Europejskiej

Flaga UE
Flaga Unii Europejskiej

Jest głównym organem decyzyjnym UE. Składa się z ministrów poszczególnych państw UE. Istnieje 10 różnych konfiguracji Rady Unii Europejskiej (tzw. składy). Jeżeli zbierają się ministrowie spraw zagranicznych, to jest to rada ogólna, jeżeli inni ministrowie to są to poszczególne rady branżowe / resortowe.

Spotkaniu rady przewodniczy minister kraju sprawującego prezydencje w UE (z wyjątkiem rady ds. Zagranicznych).

Rada Unii Europejskiej ma swoją siedzibę w Brukseli w budynku Europa przy Rue de la Loi. Budynek Europa jest połączony z budynkiem Justus Lipsius przy rondzie Schumana – dawną siedzibą Rady Unii Europejskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Rady UE:

Rada Unii Europejskiej – Consilium (europa.eu)

Która rada jest Radą?

Czasami konfuzje powoduje stosowanie określenia Rada. O której radzie wtedy mówimy? Otóż chodzi wtedy o Radę Unii Europejskiej. Wynika to ze starych traktatów unijnych, gdzie nie było jeszcze określenia Rada Unii Europejskiej, a jedynie Rada…

To ile jest właściwie tych rad?

I tu jest problem, bo niektórzy mówią, ze jest 10 Rad, kiedy myślą o Radzie, czyli Radzie UE. Ale… jest to podejście nieprawidłowe! Bo formalnie 10 różnych konfiguracji Rady, to jedna i ta sama Rada. Wynikają z tego dość ciekawe konsekwencje praktyczne. Bowiem każdy z 10 składów Rady może przyjąć akt podlegający kompetencjom innej. Dlatego w żadnym z aktów ustawodawczych przyjętych przez Radę nie wspomina się o przyjmującym go składzie, bo nie ma to znaczenia dla ważności przyjętego prawa.

Możemy powiedzieć że są 3 rady, jeżeli myślimy o Radzie Europy, Radzie Europejskiej i Radzie (czyli Radzie Unii Europejskiej).

Jest na to wszystko pewna generalna rada – używajmy wielkiej lub małej litery – jeśli napiszemy wielką literą to oznacza Radę UE, jeśli małą, to oznacza którąś z pozostałych, ale nie wiadomo którą… Problem jest taki, że nie wszyscy się do takiej propozycji stosują, np. w przypadku dłuższych tekstów, gdzie z kontekstu wiadomo, o której radzie jest mowa… Dlatego trzeba być czujnym!

A więc prawidłowe odpowiedzi są tylko… dwie, jest tylko jedna: są trzy rady i tylko jedna Rada!

A może macie jakieś inne rady na te wszystkie rady? Napiszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę