Cinquantenaire – arkady, muzea i nie tylko…

Park Cinquantenaire

Park Cinquantenaire jest jednym z trzech najbardziej znanych Brukselskich parków. Jest to miejsce spotkań, spacerów, zajęć fizycznych, a także lokalizacja trzech muzeów wartych poświęcenia uwagi i czasu. W samym parku można zaobserwować przeróżne rodzaje aktywności fizycznych, od klasycznego joggingu i piłki nożnej, poprzez jogę, linoskoczków i innych artystów cyrkowych. W arkadach muzeów można zaobserwować tańce, a na murach Muzeum Wojska wspinaczy…

Łuk triumfalny Cinquantenaire

W 1880 roku w Brukseli urządzono wystawę krajową z okazji 50-lecia niepodległości Belgii i wybudowano hale wystawiennicze, które przetrwały do tej pory, obecnie jako miejsca muzealne.

W centralnej części znajduje się łuk triumfalny z okazji 50 – lecia niepodległości Belgii, otoczony z dwu stron salami muzeum motoryzacji (Auto World) i wojska (Army). Na łuk triumfalny można (i warto) wejść, przez Muzeum Wojska. Z góry rozpościera się ciekawy widok na obie strony parku i Brukseli.

Arkady Cinquantenaire w Brukseli.
Klimatyczny Cinquantenaire zimną nocą…
Arkady Cinquantenaire w Brukseli od drugiej strony.
Arkady od drugiej strony

Pod parkiem i arkadami przechodzi tunel samochodowy.

Pomiędzy halami wystawienniczymi znajduje się duży plac, kiedyś jedno z niewielu miejsc darmowego parkowania blisko centrum dzielnicy europejskiej w Brukseli, obecnie zamknięty dla zwykłego ruchu samochodowego, zatem z parkowania nici…

Muzeum Wojska

Oficjalna nazwa to Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej.

Brukselska hala wystawiennicza jest centralną lokalizacją Muzeum Armii, ale nie jedyną. Warte zwiedzania są także inne, w tym przed-NATO-wskie wspólne centrum kierowania ochroną powietrzną znajdujące się przy granicy z Francją. Kiedyś tajne, a dziś dostępne dla zwiedzających…

Muzeum zaspokoi gusta najbardziej wyszukanych fanów historii militarnej. Od broni białej do broni palnej. Od muszkietów do czołgów, samolotów i śmigłowców.

Samolot Junkers.
Junkers wiszący pod sufitem w muzeum.

Mundury prawie wszystkich armii świata. Ciekawostki technologiczne, jak np. tablica obrazująca półprodukty w poszczególnych etapach wykuwania długiej broni palnej, od sztabki stalowej do lufy z zamkiem.

Wnętrze Muzeum Wojska w Brukseli.
Miejsce poświęcone bitwie o Anglie.

W Muzeum Wojska znajdują się także elementy polskie. Kto znajdzie, niech napisze w komentarzach!

Auto World

BMW i inne zabytki nowoczesnej motoryzacji.
Przegląd klasyki motoryzacji.

Obowiązkowy punkt dla miłośników starej i nowej motoryzacji. Ponad 300 pojazdów prezentuje historię motoryzacji. Motocykle, trójkołowce, samochody. Makieta pojazdu F1 w której można sobie zrobić zdjęcie.

Samochody wyścigowe Belgów.
Maszyny Belgów startujących w wyścigu Le Mans.

Jeżeli chcesz, możesz także zorganizować swoje własne wydarzenie, gdyż Autoword udostępnia wnętrza na różne imprezy.

Stadion lekkoatletyczny

Nieco z boku parku znajduje się stadion lekkoatletyczny. Wydaje się, że jest nieco zapomniany przez zwiedzających, ale często używany przez mieszkańców. Jako miejsce do treningu przed Polish Run w Brukseli doskonałe!

Tuż obok stadionu, po drugiej stronie ulicy znajduje się Kościół Dominikanów, gdzie odbywają się msze celebrowane także w języku polskim (Av. de la Renaissance 40, 1000 Bruxelles).

Inne atrakcje parkowe Cinquantenaire

Guinguette

W parku można także zjeść i napić się Guinguette Maurice. Uwaga, czasami jest bardzo duży tłok i o miejscach siedzących czy dystansie Covidowym można zapomnieć… A noszenie maseczek podczas picia czy jedzenia to już całkiem abstrakcja…

A przy okazji co to jest ta guinguetta? Zna ktoś jakieś dobre tłumaczenie lub raczej interpretację na język polski?

Fontanna

Za arkadami znajduje się jeszcze fragment parku z dużą fontanną. W czasach przed-cowidowych można było zaobserwować młodzież brodzącą w wodzie fontanny dla ochłody. Za nią obecnie ulokowano kontenerowy punkt testowania na Covid – mam nadzieje tymczasowo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę