Najmłodsza kobieta w locie dookoła świata
Zara Rutherford została najmłodszą kobietą, która samotnie obleciała świat. Tym samym poprawiła o 11 lat rekord poprzedniej kobiety, Shaesty Waiz, która w czasie lotu dookoła świata miała 30 lat. Zara jest także pierwszą Belgijką która samotnie pilotując obleciała świat. Podczas rekordowego lotu pokonała 32,000 mil (51,000 km). Lot, wraz z przystankami, trwał 155 dni.
Moim celem jest inspirowanie młodych kobiet i dziewcząt do dążenia do wszystkiego, czym mogą być zainteresowane, nawet jeśli jest to postrzegane jako tradycyjnie męskie zajęcie.
Zara Rutherford
Młoda rekordzistka dokonała swojego przelotu na specjalnie dostosowanym do długotrwałych przelotów samolocie ultralekkim Shark o numerze rejestracyjnym OM-S443.

By Megan Bowden – Fly Zolo, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114407547
Ojciec belgijskiej rekordzistki jest zawodowym pilotem brytyjskim, a matka rekreacyjnym pilotem belgijskim i prawniczką. Zara rozpoczęła swoją przygodę z pilotażem już w wieku 14 lat!
Poprzez moją podróż dookoła świata mam nadzieję zachęcić inne dziewczyny do rozpoczęcia latania i kariery związanej z naukami ścisłymi (STEM – science, technology, engineering, mathematics). Tylko 5% pilotów komercyjnych to kobiety, a 15% informatyków to kobiety! To bardzo niska liczba, biorąc pod uwagę, że są to niesamowite kariery ze wspaniałymi możliwościami.
Zara Rutherford
Strona projektu samotnego lotu dookoła świata: FlyZolo – Youngest Woman Solo
Polski klub pilotów w Belgii
Przy okazji warto wspomnieć, że w Belgii powstał polski klub pilotów, o którym można przeczytać na stronie polonijnej gazety Nowinki: Każdy może spróbować | Nowinki
„Choć niektórym może wydawać się, że to wyjątkowo kosztowna zabawa, przekonują, że jest w zasięgu ręki wielu rodaków. Koszt zrobienia licencji pilota to ok. 3-5 tys. euro, natomiast godzina wypożyczenia samolotu to koszt rzędu 100-150 euro z paliwem.”
Nowinki
Polskie zwycięstwa i rekordy lotnicze

Polacy mają bardzo długą tradycję lotniczą. Warto wymienić kilka z zwycięstw i rekordów lotniczych:
- Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura – Zawody Challenge – 1 miejsce – 1932 rok
- Stanisław Skarżyński – międzynarodowy rekord odległości w klasie samolotów turystycznych o masie własnej do 450 kg – 1933 rok
- Wanda Modlibowska – kobiecy rekord świata w długości lotu szybowcem -1937 rok
- Wacław Makowski, Zbigniew Wysiekierski, Szymon Piskorz, Alfons Rzeczewski oraz Jerzy Krassowski – rekordowy dystans samolotem pasażerskim PLL LOT – 3070 kilometrów bez międzylądowań przez Atlantyk – 1938 rok
- Pelagia Majewska – 17 szybowcowych rekordów świata …
- Krzysztof Romicki i Wojciech Strzyżakowski – Rekord Świata w odległości przelotu po trasie zamkniętej na motoparalotni tandemowej – 2020 rok