Komisja Europejska zabrania stosowania dwutlenku tytanu, czyli E 171 w produktach spożywczych.
Z cyklu wieści z Brukseli.
Komisja Europejska, rozporządzeniem nr 2022/63, z dnia 14 stycznia 2022 r. zmieniła załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (WE) nr 1333/2008, w odniesieniu do dodatku do żywności dwutlenku tytanu (E 171).
Co to za stwór ten ditlenek / dwutlenek tytanu E 171?
Dwutlenek tytanu jest substancją białą. Dlatego też jest stosowany miedzy innymi jako biały pigment w farbach, wyrobach papierniczych, tworzywach sztucznych lekach i żywności.
Dwutlenek tytanu występuje w naturze, ale jest także produkowany z innych surowców zawierających tytan.
W kwestii formalnej, należy stwierdzić, że powinniśmy stosować nazewnictwo ditlenek tytanu, a nie dwutlenek tytanu, ale jako że nie jest to tekst kierowany do specjalistów czy chemików, pozwoliłem sobie na nieco milszą dla ucha starą wersję terminologii (ciekawą polemikę na temat zmian w nomenklaturze chemicznej można przeczytać w starym, ale jarym artykule dr hab. Macieja Malinowski : Ditlenek węgla to… nie żart! – Porady językowe – Obcy język polski (obcyjezykpolski.pl)
Co oznacza zakaz E 171?
Wprowadzony przepis oznacza zakaz stosowania dwutlenku tytanu w żywności dla ludzi. Nie oznacza on zakazu stosowania w lekach, kosmetykach czy farbach.
Od kiedy zakaz E 171?
Dwutlenek tytanu (E 171) był substancją dozwoloną jako barwnik w określonych rodzajach żywności zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008. I nadal jest, ale tylko na czas 6 miesięcy od wejścia w życie nowego rozporządzenia. Wejście w życie nastąpiło z dniem publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 18.01.2022r.
„Biorąc jednak pod uwagę, że Urząd nie stwierdził bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia związanego z ditlenkiem tytanu (E 171) stosowanym jako dodatek do żywności, oraz w celu umożliwienia płynnego wycofywania tej substancji, żywność zawierająca ditlenek tytanu (E 171) stosowany zgodnie z przepisami obowiązującymi przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia może być wprowadzana do obrotu przez sześć miesięcy po tej dacie. Żywność ta może pozostać na rynku do swojej daty minimalnej trwałości lub swojego terminu przydatności do spożycia.”
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2022/63 z dnia 14 stycznia 2022 r.
Skąd się wziął ten zakaz?
Wszystkie dopuszczalne dodatki do żywności są wymienione w odpowiednich przepisach Unii Europejskiej. Pełna lista tych dodatków, które były dopuszczone w Unii przed dniem 20 stycznia 2009 r., podlega ponownej ocenie ryzyka stosowania. Analizę taką przeprowadza Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
W wyniku takiej oceny Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że nie ma dowodów na szkodliwość dwutlenku tytanu, ale nie można, na podstawie dostępnych danych, wykluczyć genotoksyczności nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Dane te przy poprzednich ocenach nie były uznane za istotne, natomiast teraz zostały uwzględnione jako kluczowe.
Dla dociekliwych
Dla osób chcących przeczytać (po polsku) całą regulację prawną podaje link: