Jak wynająć mieszkanie w Brukseli?

Hotele w Brukseli są dość drogie, wiec przy dłuższych pobytach zdecydowanie bardziej opłaca się wynająć mieszkanie lub dom.

Jaka jest specyfika najmu nieruchomości w Brukseli? Na co zwrócić uwagę? O tym jest ten wpis.

Ogłoszenie najmu mieszkania w Brukseli.
Przykładowe ogłoszenie najmu mieszkania w Brukseli.

Dzielnice Brukseli

Wybór dzielnicy do zamieszkania jest oczywiście najczęściej podyktowany własnymi preferencjami. W Brukseli warto wziąć pod uwagę dojazdy do pracy czy uczelni. Miasto jest dość mocno zakorkowane (nie tylko w tygodniu pracującym) a istnieją tylko 4 linie metra, z których część tras się pokrywa.

Funkcje metra spełniają także kolejki dojazdowe (pociągi), coś jak nasze WKD w Województwie Mazowieckim. Wiele osób decyduje się na zamieszkanie poza Brukselą i dojeżdża codziennie do pracy pociągiem lub samochodem. Przykładowo jedna piąta mieszkańców gminy Waterloo jest obcokrajowcami, z których większość dojeżdża do pracy w Brukseli.

Oczywiście jest także komunikacja autobusowa i tramwaje. W niektórych miejscach istnieją buspasy, więc autobusy nie stoją we wszystkich korkach.

Uccle

Dzielnica rezydencji z dużą ilością parków i innych terenów zielonych.

Znajduje się w niej Szkoła Europejska EEB 1, dostępna dla dzieci pracowników instytucji europejskich oraz przedstawicielstw dyplomatycznych. Dojazd do szkoły jest możliwy pociągiem lub samochodem; metro nie dojeżdża.

Uccle sąsiaduje bezpośrednio z dużym parkiem – Bois de la Cambre.

Schaarbeek

Dzieli się na wschodni i zachodni Schaarbeek.

Dzielnica zamieszkania wielu grup migrantów. Największe społeczności w dzielnicy to Bułgarzy, Rumuni, Marokańczycy, Francuzi i Turcy. Mniejszość polska jest na 7 miejscu liczebności w Schaarbeek.

Etterbeek

Gminę licznie zamieszkują Polacy. W dzielnicy znajduje się Wydział Konsularny Ambasady RP w Brukseli, pod adresem : Rue des Francs 28 / Frankenstraat 28, 1040 Bruksela.

Znajduje się tu jeden z najbardziej znanych Brukselskich parków: Cinquantenaire (szczegóły we wpisie: Cinquantenaire – arkady, muzea i nie tylko… – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Dzielnice przecinają 2 linie metra: 1 i 5 (linie nieparzyste).

Dzielnica Europejska

Jeżeli ktoś pracuje w instytucjach europejskich to bardzo dobry wybór ze względów transportowych – może chodzić do pracy na piechotę. Dużą zaletą jest przecinanie wszystkich linii metra na granicy Dzielnicy Europejjskiej na stacji Art Loi.

Wady zamieszkania w Dzielnicy Europejskiej rozwiązania:

  • dzielnica wyludnia się w weekend
  • wszelakie demonstracje skupiają się na dzielnicy europejskiej
  • każdy szczyt przywódców to utrudnienia w przemieszczaniu się
  • każdy szczyt przywódców to hałas helikopterów i syren policyjnych

Więcej o Dzielnicy Europejskiej i dlaczego taka dzielnica nie istnieje możecie przeczytać we wpisie: Czy w Brukseli istnieje Dzielnica Europejska? – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Ulica

Po wybraniu dzielnicy należy sprawdzić ulicę, przy której znajduje się nieruchomość na wynajem. Warto zwrócić uwagę na:

  • kostka na ulicy, tzw. „kocie łby” powoduje uciążliwy hałas w nocy od szybko jadących samochodów
  • restauracja pod mieszkaniem może powodować intensywne zapachy, szczególnie po otwarciu okna
  • podejrzane towarzystwo kręcące się lub stojące pod budynkiem
  • budowa lub rozbiórka w pobliżu – hałas i pył

Transport w Brukseli

Planowanie przejazdu transportem publicznym bardzo ułatwia planer dostępny na stronie internetowej: STIB-MIVB – Brussels Intercommunal Transport Company

Używanie samochodu w Brukseli

Istnieją 3 główne problemy związane z samochodem:

  • oficjalna konieczność przerejestrowania pojazdu
  • wysokie składki ubezpieczeniowe pojazdów
  • brak darmowych miejsc do parkowania w centrum
  • korki drogowe

Dojazd samochodem to nie tylko problem z korkami ale także z parkowaniem. Jeżeli pracodawca nie zapewnia parkingu to codzienne dojazdy do pracy mogą być nieopłacalne ze względu na płatny postój na większości ulic w centrum miasta. Dodatkowo wprowadzono ograniczenie prędkości maksymalnej dla samochodów w centrum Brukseli do 30 km / godzinę, co nie pomaga w szybkim przemieszczaniu się.

Uwaga! Od 1 Maja 2022 zmieniają się zasady parkowania samochodów w Brukseli! Nowe zasady można znaleźć pod linkiem: http://www.bruxelles.be/stationnement

Metro w Brukseli

Świetny sposób przemieszczania się po Brukseli, jeżeli metro dojeżdża tam gdzie się wybieramy. Ale słyszałem także opinie negatywne. Od dwóch osób słyszałem osobiste wyznania o byciu ofiarą kradzieży – jednej skutecznej i jednej udaremnionej. Warto zwracać uwagę szczególnie w okolicach Dzielnicy Europejskiej.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że w miejscach gdzie dojeżdża metro mieszka statystycznie więcej niezamożnych osób, a bogatsi wyprowadzają się w inne miejsca i dojeżdżają samochodami lub pociągiem. Nie wiem ile w tym prawdy…

Pociąg w Brukseli

Miesięczny bilet dla dorosłego w strefie miejskiej kosztuje, 38 Eur (dane na wrzesień 2021 roku). Dzieci w wieku do 12 roku życia jadące z dorosłym nie płacą za przejazd (jest chyba limit ile dzieci może być za jednym razem, ale o ile pamiętam nie jest on mały). Zarówno dorośli jak i dzieci kożystające z darmowych przejazdów musza wyrobic sobie kartę ze zdjęciem (wyrabiana od ręki za okazaniem zdjęcia w odpowiednim formacie) w specjalnym punkcie.

Autobus w Brukseli

Jak w każdej stolicy autobusy bywają zatłoczone oraz czasem stoją w korkach. Bilet można kupić u kierowcy. Przy dłuższym pobycie warto posiadać imienną kartę plastikową za zdjęciem – bilet na który doładowuje się przejazdy lub okres (bilety okresowe).

Rower / Hulajnoga

Czasami mam wrażenie, że rowerzyści i poruszający się na hulajnogach (hulajnożyści?) mają większe prawa niż kierowcy samochodów czy piesi. Słyszałem historie o kopnięciu pieszego przez rowerzystę, chcącego przejechać…

Pieszo po Brukseli

Bruksela nie jest wielką metropolią (to nie Paryż czy Londyn), więc jeżeli się nie spieszysz i pogoda jest dobra (z tym może być problem w Brukseli) to osobiście uważam, że warto pospacerować. Głównym problemem może być nieoczekiwany deszcz.

Zabezpieczenie najmu

Formalnie w Belgii wymagane jest zabezpieczenie w formie blokady na specjalnym rachunku bankowym. Z rachunku nie może samodzielnie wypłacić funduszy ani najemca ani wynajmujący. Dopiero po zakończeniu najmu i rozliczeniu właściciel zezwala na zwolnienie zabezpieczenia finansowego.

Ogłoszenie o najmie mieszkania w Brukseli w Dzielnicy Europejskiej.
Ogłoszenie najmu w Dzielnicy Europejskiej w Brukseli z początku 2022 roku.

Niektórzy właściciele żądają jedno miesięcznej stawki jako kaucji a niektórzy dwumiesięcznej. Niektórzy wymagają także ubezpieczenia.

Czasami pojawiają się żądania przedstawienia dokumentów potwierdzających zatrudnienie w Belgii.

Eksploatacja nieruchomości

Twarda woda w kranach

W Brukseli w kranach jest twarda woda. W związku z tym zalecane jest:

  • poruszanie zaworami co jakiś czas, żeby nie uległy unieruchomieniu po zarośnięciu kamieniem (np. raz na miesiąc)
  • regularne czyszczenie z kamienia np. czajnika elektrycznego
  • używanie ściągaczki okiennej do szyb prysznicowych
  • regularne i profilaktyczne udrażnianie odpływów
  • stosowanie baterii termoregulowanych może być utrudnione
  • ustawienie w zmywarce do naczyń opcji twardej wody

Segregacja śmieci w Brukseli

Wszystkie wytworzone śmieci muszą zostać rozsegregowane przed wyrzuceniem. Zasady segregacji często się zmieniają, więc trzeba monitorować informacje dostarczane do skrzynek na listy. Koniecznie trzeba posiadać kilka pojemników na śmieci do segregacji.

Za wyrzucanie śmieci bez właściwej segregacji grożą wysokie kary pieniężne.

Szczegóły dotyczące aktualnych zasad segregacji śmieci można znaleźć na stronie Bruxelles-Propreté – Homepage : Net Brussel (arp-gan.be).

W budynkach nie ma zsypów i dlatego śmieci w odpowiednich workach wystawia się, wieczorem w przeddzień odbioru odpowiedniej frakcji, na ulicę lub w odpowiednim, wyznaczonym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę