Nad belgijskim morzem… De Haan

W Belgii jest wszędzie blisko

Belgia to mały kraj, co ma jedną, wielką zaletę – wszędzie jest blisko. Z Brukseli nad morze, samochodem w spokojnym tempie można dojechać w 1,5 godziny. W Polsce, ze stolicy, nad morze w takim czasie nie ma szans… Ponadto Belgowie są dosyć zamożnym społeczeństwem – zajmują 6 miejsce w Europie, w porównaniu do 19 miejsca Polaków. Dlatego tez posiadanie drugiego, wakacyjnego domu czy apartamentu nie jest tu niczym dziwnym. Często drugie lokum jest zlokalizowane właśnie nad morzem.

Miejscowości nadmorskie

Wybrzeże belgijskie nie jest zbyt duże, ma około 60 km linii brzegowej Morza Północnego. Najbardziej popularne miejscowości nadmorskie to:

  • De Haan
  • Blankenberge
  • Ostenda
Kłódki w kształcie serca przypięte na ogrodzeniu przez zakochanych.
Pamiątki zakochanych nad Morzem Północnym w Belgii.

W miejscowościach nadmorskich, jak w całej północnej części Belgii – Flandrii, językiem przeważającym jest niderlandzki (flamandzki), ale oczywiście można się dogadać także po francusku czy angielsku (chyba nawet lepiej w kiepskim angielskim niż kiepskim francuskim).

De Haan

Dziki kwiat.
Nawet w Październiku można się natknąć na dziko rosnące kwiaty w De Haan.

De Haan (fr. Le Coq) – miejscowość i gmina w Belgii, w prowincji Flandria Zachodnia. W 2021 roku liczyło 12 789 mieszkańców. Leży nad Morzem Północnym. Od francuskojęzycznej nazwy Coq – kogut, pochodzi symbol koguta na fladze miejscowości oraz liczne występujące podobizny koguta, włącznie z pomnikiem koguta na rondzie dojazdowym…

Plaża w De Haan

Zasady bezpieczeństwa na plaży w De Haan.
Zasady bezpieczeństwa na plaży w De Haan.

W sezonie turystycznym, kiedy jest ciepło, plaża jest oblegana, natomiast po sezonie, we wrześniu czy październiku, w weekend jest zdecydowanie więcej wolnej przestrzeni. Spotkać można spacerujące grupki, biegające psy i kejterow oraz żeglarzy.
W sezonie temperatura wody jest zbliżona do Bałtyku, czyli szału nie ma, ale to już zależy co kto lubi, czyli indywidualnej wrażliwości na zimno i preferencji. Z obserwacji można wyciągnąć wniosek, że ludność miejscowa raczej nie przejmuje się chłodem. Część spacerowiczów w chłodnym październiku chodzi po plaży w krótkich spodenkach…

Plaża w De Haan.
Plaża De Haan poza sezonem – wspaniałe miejsce do spacerów.


Czasami na plaży pojawiają się znaki ostrzegające przed zagrożeniem wybuchowym w przypadku kopania w piasku na plaży. Nie wiem na ile jest to realne, ale patrząc ostatnio na zrytą przez ciężki sprzęt plaże, sądzę, że odbywała się jakaś akcja wydobywania niewypałów i stąd takie znaki ostrzegawcze.

Jedzenie w De Haan

Blisko plaży znajduje się kilka restauracji. Ceny – za zwykły obiad dla rodziny 2+2 można się zmieścić w kwocie 100 Euro (stan na rok 2021 poza sezonem).

Gotowane mule w garnku.
Klasycznie serwowane mule w garnku.

Jak dojechać do De Haan?

Jako że Belgia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg, najwygodniej do De Haan dojechać samochodem. Gęstość sieci autostradowej w Belgii jest bardzo wysoka – zajmuje trzecie miejsce po Luksemburgu i Holandii. Uwaga na ograniczenia prędkości, szczególnie w miejscowościach!

Parkowanie samochodu blisko plaży

Z praktycznego punktu widzenia parkowanie jest bardzo wygodne, jako że wzdłuż wydm plażowych przebiega ulica z darmowymi miejscami parkingowymi. Uwaga, na system pomiaru prędkości na tej ulicy, i ograniczenie prędkości, masowo nieprzestrzegane… Ponadto po prawej stronie od linii parkowania bezszelestnie przemieszczają się rowerzyści, na których trzeba szczególnie uważać, także podczas wysiadania i rozładunku samochodu.

Inne miejscowości nadmorskie

Alternatywnym miejscem nad Morzem Północnym jest nadmorska miejscowość Blankenberge, która jest popularna także ze względu na możliwość dojazdu pociągiem z Brukseli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę