Mini Europa w Brukseli

Europejski kocioł kulturalny

Bruksela często jest uznawana za stolicę Europy. Oczywiście formalnie Europa nie ma stolicy. W pewnym sensie skupiają się tu wpływy wielu państw europejskich i nie tylko. Na ulicach, w autobusach, targach i restauracjach można usłyszeć wszystkie języki Europy. Z całą pewnością głównym powodem są instytucje europejskie i pracujący tam Europejczycy, ale na pewno nie jest to jedyny powód.

Muzeum Mini Europa

Makieta w Mini Europa w Brukseli.
Makieta w Mini Europa w Brukseli

Dla osób zainteresowanych najbardziej charakterystycznymi budowlami w Europie, jest jeden brukselki punkt zwiedzania obowiązkowego – Mini Europa. Można tu znaleźć 350 makiet w skali 1:25, najciekawszych budynków z 80 miast całej Europy. Znajdują się tu także oczywiście budynki polskie. Napiszcie w komentarzach jakie znaleźliście podczas zwiedzania…

Całość ekspozycji zajmuje około 24 000 m2 i warto przeznaczyć znaczną ilość czasu na zwiedzanie, ponieważ w niektórych miejscach znajdują się gry i elementy sterowania makietami, które mogą, szczególnie dla dzieci, być dość atrakcyjne i wymagać trochę czasu dodatkowego.

Wystawę zwiedza do 350 000 ludzi rocznie.

Makieta Grand Place w Brukseli.
Makieta Brukseli w Brukseli…

W Mini Europa znajduje się restauracja, lecz podczas Covid serwuje dość ograniczone menu na wynos, jak kanapki, batoniki, napoje czy frytki (oczywiście)…

Praktyczne wskazówki dla zwiedzających Mini Europę

Mini Europa znajduje się tuż obok Atomium, na Av. du football 1 w Brukseli, więc można połączyć zwiedzanie obu miejsc. Bilety łączone są zresztą tańsze (można też kupić bilety łączone z Planetarium Brukselskim).

Uwaga, warto sprawdzić prognozę pogody, gdyż w Belgii pogoda jest kapryśna, a atrakcje znajdują się na świeżym powietrzu. Mini Europa jest otwarta w różnych godzinach, w zależności od pory roku, 10:00-17:00, są najbezpieczniejszymi godzinami niezależnie od miesiąca (core time). Warto pamiętać, że ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.

Dojazd

Najłatwiej dojechać do stacji Heysel, następującymi środkami lokomocji:

  • Metro 6
  • tramwaj 7
  • Autobusy 14 i 83

Ze stacji Heyzel spacerkiem dojdziemy do Mini Europa w 5 minut.

Aktualne informacje dla zwiedzających najlepiej zweryfikować przed wizytą bezpośrednio na stronie: Mini-Europe – Home (minieurope.com)

Makieta Gdańska.
Jakie to miasto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę