Czy w Brukseli istnieje Dzielnica Europejska?

Odpowiedz jest prosta: oficjalnie nie, a praktycznie tak!

Dzielnicą Europejską nieoficjalnie jest nazywany obszar w którym znajduje się większość budynków urzędów Unii Europejskiej, zlokalizowany w trójkącie pomiędzy trzema Brukselskimi parkami: Cinquantenaire, Brukselskim (Królewskim) i Parkiem Leopolda.

Rondo Schumana

Centrum Dzielnicy Europejskiej jest z pewnością Rondo Roberta Schumana, uznawanego za ojca integracji europejskiej i Unii Europejskiej.

Absolutnie wariactwo dla jadących rondem kierowców – szczególnie chcących jechać zgodnie z przepisami i pragnących nie rozjechać rowerzystów…

Częste miejsce przeróżnych manifestacji. W większości przypadków jedynie po flagach można się zorientować o co chodzi. Często podczas protestów śpiewane są hymny i piosenki poszczególnych państw, których obywatele protestują. Jako, że często są to państwa z poza Unii Europejskiej i spoza starego kontynentu, wielokrotnie nie jest łatwo złapać w locie o co chodzi…

Uwaga dla szukających pomnika Roberta Shumana. Nie znajduje się on na rondzie, ale prawie 200 metrów dalej, przy wejściu do parku Cinquantenaire…

Komisja Europejska

Komisja Europejska składa się z 27 Komisarzy – po jednym z każdego Państwa Członkowskiego UE. Wsparciem dla Komisarzy i bieżącą pracą i funkcjonowaniem Komisji zajmują się urzędnicy w poszczególnych dyrekcjach generalnych (coś na kształt krajowych ministerstw), z których każda odpowiada za konkretny obszar polityki. Większość budynków Komisji znajduje się właśnie w dzielnicy europejskiej.

Berlaymont

Budynek Berlaymont w Brukseli.
Berlaymont – główny budynek Komisji Europejskiej w Brukseli.

Głównym budynkiem Komisji Europejskiej jest budynek Berlaymont znajdujący się przy rondzie Schumana.

Budynek zbudowany jest na planie zniekształconego krzyża, o dość nowoczesnej architekturze.

Tuż przy budynku Berlaymont znajduje się wejście do stacji kolejowej i metra.

Inne ciekawe budynki Komisji Europejskiej w Brukseli

Poza Komisyjnym HQ czyli Berlaymont, istnieją departamenty Komisji zwane Dyrekcjami Generalnymi (DG) oraz agencje wykonawcze (ok. 55, ale ta ilość jest zmienna). Większość Dyrekcji Generalnych jest zlokalizowana w Brukseli, głownie wzdłuż Rue de la Loi i pobliskich ulic.

Rada Unii Europejskiej

Rada Unii Europejskiej znajduje się w 3 budynkach w Brukseli: Justus Lipsius, Europa i Lex. Formalnie siedzibą Rady najpierw był JL a obecnie jest budynek Europa. Dla dociekliwych w kwestii rad, polecam wpis: Ile jest rad w Europie?

Budynek Justus Lipsius

Co to za dziwna nazwa? Otóż to imię i nazwisko flamandzkiego filozofa i historyka z przełomu XVI i XVII wieku (ur. 18 października 1547 w Overijse, zm. 23 marca 1606 w Lowanium).

Budynek Justus Lipsius w dzielnicy europejskiej w Brukseli.
Budynek Justus Lipsius w Brukseli.

Budynek Justus Lipsius

Przy samym Rondzie Schumana znajduje się budynek Justus Lipsius, pierwsza historycznie Brukselska siedziba Rady Unii Europejskiej, obecnie przeniesionej do sąsiadującego budynku Europa, z którym jest połączony łącznikami dla pieszych.

Budynek Europa

Obecna siedziba Rady Unii Europejskiej i Rady Europejskiej. Budynek ciekawy architektonicznie i technologicznie. Już z zewnątrz łatwo zauważyć na sześciennej strukturze dużą ilość drewnianych okien. Zostały one zebrane w ramach recyklingu z wszystkich państw członkowskich UE. Wewnątrz sześcianu znajduje się kulista struktura. Oświetlony budynek ma sprawiać wrażenie lampionu. Budynek ukończony w 2016 roku.

Budynek Lex

Kolejny w rzędzie budynek Rady. Znajduje się nieco dalej, na Rue de la Loi 145. Wybudowany w 2006 roku w odpowiedzi na potrzeby biurowe związane z rozszerzeniem Unii Europejskiej.

Parlament Europejski

Podstawowe informacje o PE i jego zwiedzaniu znaleźć można we wpisie: Jak zwiedzać Parlament Europejski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę