Wśród miejsc do zwiedzania w Brukseli wszyscy jednym głosem wymieniają Grand Place, Siusiającego Chłopca, czy Atomium. Dlatego to jest wpis z serii miejsca mało znane… ale także ciekawe.
Park Square Frère-Orban
W Dzielnicy Europejskiej, wśród bezdusznych stalowo-szklanych budynków chowa się malutki skwer – Park Square Frère-Orban. W tygodniu, w porze obiadowej, na sąsiadującej z parkiem uliczce zatrzymuje się Food Truck, serwujący codziennie inne menu (menu na dany dzień można sprawdzić na stronie: Food truck trail | City of Brussels).
Wiele osób spożywa lunch na trawie w parku, ale po przerwie obiadowej nikną w biurowcach. Czasem można spotkać osoby ćwiczące aerobik. W weekendy przeważnie jest pustawo, czasem ktoś przysiądzie na ławeczce. A miejsce jest ciekawe i warto tam zajrzeć…
Armée Secréte
Centralnym miejscem skweru jest skromne miejsce pamięci poświęcone Tajnej Armii (Armée Secréte) – największej spośród wszystkich organizacji belgijskiego ruchu oporu, działającej w latach 1940 – 1944.
Pergola w formie rotundy otacza okrągłą płytę pamiątkową, z małą ozdobną tablicą na froncie.
Tajna Armia liczyła ponad 50 000 członków. Symbolem organizacji jest głowa lwa wpisana w trójkąt.
Polacy w belgijskim ruchu oporu
Warto wiedzieć, że wielu Polaków walczyło w szeregach podziemia belgijskiego lub korzystało z jego pomocy. Niektóre źródła podają, że w ruchu oporu na terenie Belgii w latach 1940 – 1944 brało udział około 2 tys. Polaków.
Bardzo polecam doskonałą książkę polskiego żołnierza – Zygfryda Macieja Stryjeckiego: Podchorąży, wojna i ślepy los. Autor opisuje swoje wspomnienia z lat 1938-1944, w tym sześciokrotną ucieczkę z nazistowskich obozów jenieckich. Dopiero ostatnia, szósta ucieczka została zakończona sukcesem dzięki pomocy belgijskiego ruchu oporu. Pod koniec książki autor opisuje swój udział w działaniach Armée Secréte Belge na przełomie lat 1943-1944. Czyta się jednym tchem! Bardzo polecam.
British Torch of Remembrance
W wielu miejscach pamięci poświęconych kombatantom, co roku składa się wieńce, upamiętniając poległych. Jest to część tradycji British Torch of Remembrance, zapoczątkowanej przez belgijskich weteranów Pierwszej Wojny Światowej upamiętniających swych poległych towarzyszy. Po Drugiej Wojnie Światowej została ona przeszczepiona także na grunt brytyjski.
Wiele symboli, British Torch of Remembrance, w formie małych krzyży można spotkać na licznych pomnikach w miejscach bitew I i II Wojny Światowej w całej Belgii.
Więcej o British Torch of Remembrance można przeczytać na stronie fundacji weteranów: