Znane Belgijki i znani Belgowie

O Belgii większość Polaków wie niewiele. Może że to mały kraj i mieści się tu dużo instytucji europejskich. Może, że mają dobre czekoladki i dużo rodzajów piwa? A czy wiecie jakie są znane Belgijki i znani Belgowie? Jeśli nie wiecie to posłuchajcie, a właściwie przeczytajcie!

To oczywiście subiektywny spis, w którym starałem się ująć ważnych dla Belgii ludzi z różnych czasów i różnych profesji. Jeśli macie swoje typy do takiej listy, nie omieszkajcie napisać w komentarzach!

Przedsiębiorcy

Belgia to mały kraj, ale z bardzo dostojnymi tradycjami przemysłowymi. Dlatego też zaczynamy od przemysłowca.

Ernest Solvay

Ernest Solvay - najbardziej znany Belgijski przedsiębiorca.
Ernest Solvay
http://www.solvayinstitutes.be/html/history.html

Ernest Gaston Joseph Solvay – Belgijski chemik, przedsiębiorca i filantrop. Zainteresowany fizyką i chemią od dzieciństwa. W wieku 23 lat, wraz z bratem opracował i wdrożył metodę produkcji sody, co finalnie przyniosło mu bogactwo. Droga przedsiębiorcy nie była jednak łatwa, ocierał się o bankructwo, jednak ostatecznie osiągnął olbrzymi, światowy sukces.

Produkcja sody metodą Solvaya jest stosowana na świecie do tej pory, także w Polsce. Około 70 zakładów na całym świecie wciąż działa na podstawie tego procesu. Koncern Solvay jest nadal największym producentem sody w Europie i na świecie, produkując w fabrykach w siedmiu krajach.

Założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki 1912 i Międzynarodowego Instytutu Chemii 1913, przekształconego w Międzynarodowego Instytutu Fizyki i Chemii Solvaya, obecnie znany jako Międzynarodowe Instytuty Solvaya. W konferencjach naukowców organizowanych przez Instytuty uczestniczyły takie tuzy nauki jak Maria Curie – Skłodowska, Albert Einstein, Max Planck czy Ernest Rutherford.

Warto dodać, że od ponad 100 lat, przez pięć generacji, instytuty są nadal wspierane finansowo przez rodzinę Solvaya!

Warto odwiedzić stronę Instytutu (Solvay Institutes), a nawet osobiście uczestniczyć w jednym z darmowych wykładów otwartych.

Wspaniały przykład pasji, pracowitości, nieustępliwości i właściwego użytku z wielkich pieniędzy, zarobionych własną inwencją, intelektem i pracą.

Jest i oczywiście aspekt Polsko – Belgijski, na które zawsze lubię zwracać uwagę. Jak już wspomniałem w Polsce także produkuje się sodę metodą Solvaya. Grupa CIECH jest drugim największym producentem sody w Europie! Jeżeli jesteście zainteresowani do czego się używa sodę, to na stronie CIECH-u znajdziecie kilka ciekawych informacji: CIECH S.A.: Soda oczyszczona (ciechgroup.com)

Naukowcy

Ilia Prigogine

Ilia Prigogine podczas wykładu.
Ilia Prigogine
https://fr.wikipedia.org/wiki/Ilya_Prigogine

Ilia Prigogine był fizykochemikiem, belgijskim noblistą pochodzenia rosyjskiego. Nagrodę nobla z chemii w roku 1977 otrzymał pracując nad termodynamiką układów działających dynamicznie w warunkach nierównowagowych. Można powiedzieć, że jest ojcem uporządkowanych procesów niedeterministycznych. Świadczą o tym także tytuły jego książek: Z chaosu ku porządkowi, czy Od będącego do stającego się. Są wydane także w języku polskim – warto po nie sięgnąć. Niektórzy mogą go także nazwać zabójcą panowania determinizmu…

Był dyrektorem Międzynarodowego Instytutu Fizyki i Chemii Solvaya w Belgii.

Jest założycielem i patronem Nagrody Termodynamicznej Ilya Prigogina.

Gwiazdy Pop

Przygotowując ten wpis zorientowałem się, że najłatwiej napisać o… belgijskich artystach!

Audrey Hepburn

Jaka to Belgijka, jak to brytyjska aktorka – wykrzykniecie! Może i brytyjska, ale urodziła się i część dzieciństwa spędziła w Belgii…

W zestawieniu The 50 Greatest American Screen Legends z 1999 roku znalazła się na trzecim miejscu w klasyfikacji najlepszych aktorek świata (Marilyn Monroe dopiero na 6 miejscu – to o czymś świadczy).

Jako pierwsza aktorka w historii, została nagodzona, za rolę w filmie Rzymskie wakacje, równocześnie nagrodą Akademii Filmowej, BAFTĄ oraz Złotym Globem.

Angele

Angele -jedna z najbardziej znanych Belgijek.
Angèle van Laeken
fot. Joan Hernandez Mir

Wywodzi się z rodziny artystycznej, gdyż zarówno matka jak i ojciec byli artystami. Ojciec, Serge Van Laeken, był muzykiem a matka, Laurence Bibot, aktorką komediową. Myślę, że po rodzicach ma zarówno zamiłowanie do muzyki jak i do żartów. Wystarczy obejrzeć jakiś teledysk Angele (albo obejrzeć okładkę płyty), żeby zrozumieć jej poczucie humoru.

Bratem Angele jest Romeo Elvis – raper belgijski.

JCVD

JCVD - mussels from Brusslels.
JCV
fot. U.S. Air Force photo/Robbin Cresswell – United States Air Force image gallery

Jan Claude van Damme – coś dla miłośników karate i nie tylko. Współczesne filmiki publikowane na Youtube zaskakują niektórych poczuciem humoru JC.

Urodził się w Brukseli, jako Jean-Claude Camille François Van Varenberg, ale światową karierę zrobił dopiero w Ameryce.

W Brukseli jest nawet pomnik JCVD – zresztą średniej urody – jak to czasem bywa z pomnikami…

Z ostatniej chwili…

Jean-Claude Van Damme kończy karierę filmową!

Filmem „What’s My Name” w 2022 JCVD pożegna się z widzami. W obsadzie znaleźć możemy Bolo Yeunga i Dolpha Lundgrena, a więc starych znajomych JCVD ze szklanego ekranu.

Emerytura?

Van Damme na emeryturze zamierza żeglować po świecie i szlifować formę fizyczną… Całkiem niezłe plany, jak na 61 latka…

Jacques Brel

Jacques Brel, jeden z najbardziej znanych Belgów.
Jacques Brel
fot. Joop van Bilsen—Anefo/National Archives of the Netherlands

Poeta i piosenkarz, urodzony w Brukseli w 1929, uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy francuskojęzycznych. Jego teksty tłumaczono na wiele języków w tym na polski.

Niepowtarzalny styl jego piosenek nie da się opisać słowami – tego trzeba po prostu posłuchać…

Sportowcy

Spośród belgijskich piłkarzy i innych sportowców nikt nie może się równać z wielkim mistrzem kolarstwa, nazywanym Kanibalem, dlatego spośród sportowców tylko on został ujęty w tym spisie. Oto on; bożyszcze Belgów:

Eddy Merckx – najbardziej znany Belg w ojczyźnie…

Najbardziej znany Belg - Eddy Merckx.
Eddy Merckx wraz ze swoim rowerem
Żródło: Eddy Merckx – Wikipedia

Edouard Louis Joseph Merckx, człowiek, który rozkochał belgów w kolarstwie. Absolutna gwiazda. Niegasnąca. Ekstremalnie uczciwy i zawsze walczący fair play. Merckx wygrał więcej wyścigów niż jakikolwiek inny zawodnik w dotychczasowej historii kolarstwa.

Jego imieniem nazwano stacje metra – za życia, żeby nie było wątpliwości.

Dwa lata temu, nadal w dobrej formie uczestniczył w otwarciu Tour de France, który jak nazwa wskazuje startował z… Brukseli.

Lista rekordów jest tak długa, że… mogła by zanudzić. Przykładowo:

  • jako pierwszy kolarz w historii zwyciężając w Tour de France zdobył także klasyfikacje górską i sprinterską
  • posiadacz koszulki lidera przez 110 dni i wygrana 34 etapów Tour de France
  • pięciokrotny zwycięzca Giro d’Italia
  • 3 tytuły zawodowego Mistrza Świata
  • siedmiokrotne zwycięstwo w wyścigu Mediolan-San Remo
  • pięciokrotne zwycięstwo w wyścigu Liège-Bastogne-Liège
  • siedemnastokrotny zwycięzca w zimowych, sześciodniowych wyścigach halowych
  • rekordzista świata w jeździe godzinnej

„Zawsze odczuwałem i nadal odczuwam specyficzną rozkosz w byciu najlepszym. Dlatego właśnie akceptuję to, a nawet jestem dumny z tego, że dali mi przydomek „Kanibal”.”

Eddy Merckx

Merckx jest znany i szanowany w świecie kolarstwa nie tylko w Belgii. Właśnie dlatego Tour de France 2019 wystartował z… Brukseli, z okazji 50 rocznicy pierwszego zwycięstwa Merckxa w tym wyścigu.

Nowa rekordzistka świata

Jak ktoś czuje niedosyt sportowców belgijskich, to zapraszam do przeczytania artykułu o najnowszej rekordzistce powietrznej: Samotny lot dookoła świata zakończony w Belgii – Życie, zwiedzanie i praca w Brukseli. (brukselka.eu)

Inne spojrzenie na Belgijkę

Na koniec kilka ciekawostek związanych z innym spojrzeniem na słowo Belgijka…

Taniec

Belgijka to polska nazwa francuskiego tańca – La chapelloise lub Aleman’s Marsj. W Belgii nazywany gigue.

Pistolet

Belgijką jest także w Polsce nazywany pistolet Browning M1910. Jest to pierwsza na świecie konstrukcja posiadająca sprężynę powrotną usytuowaną dookoła lufy. Rozwiązanie takie stało się standardem na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę