Waterloo

Waterloo to miejscowość w Belgii będąca światkiem jednej z najważniejszych i najciekawszych bitew w historii świata – Bitwy pod Waterloo. Natchnienie dla strategów, twórców gier planszowych, komiksów a nawet artystów rockowych. Piosenkę zespołu ABBA Waterloo zna na pewno każdy. Obecnie Waterloo jest zwiedzane przez ponad 350 000 tysięcy osób rocznie.

Bitwa pod Waterloo

Bitwa pod Waterloo, 18 czerwca 1815 roku, była ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. Przegrana Napoleona dała podwaliny dla nowego porządku w Europie na wiele kolejnych lat.

Armaty pod Waterloo.
Fragment ekspozycji Bitwy pod Waterloo – atrapy armat.

Polacy w Bitwie pod Waterloo

W ramach dywizji generała Édouarda de Colberta w walkach pod Waterloo udział brali Polacy z 1 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Polskich Gwardii Cesarskiej i 3 Pułku Eklererów Gwardii Cesarskiej. Warto zaznaczyć, że pomimo wcielenia do Armii Francuskiej Polscy żołnierze jako jedyni zachowali prawo do noszenia swoich narodowych mundurów. Dowódcą polskiego szwadronu był pułkownik Paweł Jerzmanowski.

„Straty Polaków były niewielkie, w bitwie zginęło 5 lansjerów (Łukasz Biernacki, Jan Nowak, Karol Pawłowski, Ignacy Rużyczko i Sylwester Zeleski), 1 zaginął (Jan Malinowski), 1 dostał się do niewoli (wachmistrz Michał Szulc). Kilkunastu było rannych i kontuzjowanych, m.in. Jerzmanowski i Baliński. Kilku lansjerów dostało się do niewoli w trakcie odwrotu. Tak niewielkie straty wynikały ze świetnego wyszkolenia i elitarności polskiego oddziału.”

Muzeum Historii Polski dostępne pod: Bitwa pod Waterloo – Muzeum Historii Polski (muzhp.pl)

Miejsca zwiedzania w Waterloo

Farma Hougoumont

Miejscem ciężkich walk była Farma Hougoumont. Francuzi zaatakowali zabudowania farmy i zagajnik je otaczający. Pomimo początkowych sukcesów – zdobycie zagajnika i wyważenie bramy farmy w której skryły się broniące oddziały Angielskie, Francuzi nie zdobyli zabudowań.

Nieudana próba opanowania Hougoumont była pierwszym niepowodzeniem Francuzów w tej bitwie.

Obecnie można zwiedzać pozostałe zabudowania farmy.

Kopiec Lwa

W roku 1820 Król Niderlandów Wiliam I Orański nakazał stworzenie pomnika – Kopca Lwa, mierzącego 41 metrów sztucznego wzgórza, w miejscu gdzie ranny został w ramię, od postrzału z muszkietu, jego syn, późniejszy Król Niderlandów, Wiliam II Orański, pierwszy dowódca wojsk brytyjskich pod Waterloo.
Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na pole bitwy.

Ciekawostka Belgijsko-Holendersko-Polska:

W 1840 na zaproszenie córki Marianny Orańskiej, Wiliam I Orański przybył w Sudety i razem z córką 20 lipca dotarł na szczyt Śnieżnika. Warto zaznaczyć, że obecne schronisko turystyczne PTTK powstało z budynków wybudowanych na polecenie ówczesnej właścicielki tych ziem, właśnie Marianny Orańskiej.

Na szczyt Kopca Lwa prowadzi 226 schodów. Warto mieć ze sobą monety euro i skorzystać z silnych lornetek dostępnych na szczycie lub zabrać swoją własną lornetkę na górę.

Muzeum Pamięci

W muzeum znajduje się także ciekawa panorama – obrazująca dookólnie – 360 stopni bitwę, z jej całą monumentalnością i tragizmem.

W sklepiku przy muzeum można kupić książki dotyczące Napoleona, breloczki, kubki oraz pamiątki militarne.

Nawiązania w popkulturze

Powstało wiele filmów, gier i piosenek nawiązujących do Waterloo.

Do słownika w wielu krajach weszło powiedzenie: „Każdy ma swoje Waterloo.” Znając historie bitwy łatwo się domyślić znaczenia tego powiedzenia…

Abba – Waterloo

Piosenka Waterloo zespołu ABBA, wygrała Eurowizję w roku 1974 i stała się najpopularniejszym utworem zespołu.

Utwór osiągnął pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, a w 2005 roku, z okazji 50-lecia konkursu, utwór został uznany za najlepszą piosenkę Eurowizji.

Jak dojechać

Waterloo znajduje się w Belgii niedaleko Brukseli. Dojazd ze stolicy Belgii samochodem zajmuje około pół godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę