Restrykcje Covidowe…

Niestety, od wielu miesięcy Bruksela, jak większość Europy, zmaga się z Coronawirusem. Statystyki raz wyglądają lepiej, a raz gorzej. Kolejne restrykcje są wprowadzane i znoszone, jak w większości krajów. Dlatego konieczne jest monitorowanie sytuacji.

Jakie są restrykcje dla osób przybywających do Brukseli?

Wszystko zależy od regionu, z którego się przybywa i czasu jaki się planuje spędzić w Brukseli.

Obowiązkowe zgłoszenie przed przyjazdem do Belgii

Oficjalnie, co najmniej 48 godzin przed podróżą (oficjalne wymagania, praktycznie nawet dzień przed podróżą system akceptuje zgłoszenie, ale nie polecam takiego rozwiązania) należy wypełnić Passenger Locator Form (PLF), dostępny na stronie:

https://www.info-coronavirus.be/en/plf/

Nie muszą wypełniać PLF osoby które:

– będą przebywać w Belgii poniżej 48 godzin

– przebywały za granicą Belgii poniżej 48 godzin

chyba, że podróżują do Belgii samolotem lub statkiem, pociągiem lub statkiem spoza UE lub strefy Schengen, przebywały w strefie wysokiego ryzyka w ciągu ostatnich 14 dni – wtedy także muszą wypełnić PLF.

Zasady kwarantanny i testu

W zależności od miejsca, z którego przybywasz do Brukseli, na podstawie danych z Passenger Locator Form zostaniesz skierowany na kwarantannę i test na Covid. Generalnie wjazd ze strefy zielonej nie powoduje żadnych restrykcji, jednak władze belgijskie zastrzegają, że z powodu dynamicznie zmieniającej się sytuacji mogą poinformować pasażera, jeżeli kod strefy zmienił się. Ponadto, przy podróży transportem zbiorowym, w przypadku wykrycia zakażonego współpodróżnego, zostaniesz o tym powiadomiony. Obecnie Polska znajduje się w strefie zielonej. Pamiętać należy, że kolory stref są ustalane przez władze Belgijskie raz w tygodniu i do tych aktualnych danych należy się odnosić. Nie do stref ustalonych przez władze polskie! Belgijskie kwalifikacje do stref o poszczególnym kolorze można sprawdzić na stronie:

https://www.info-coronavirus.be/en/colour-codes-by-country/

Powyższe wymagania dotyczą osób zamieszkujących w Belgii. W przypadku osób niezamieszkujących w Belgii, jeżeli przebywały w strefie wysokiego ryzyka, osoby takie nie mogą podróżować do Belgii!!! Wyjątki od tego zakazu są ujęte na stronie:

https://www.info-coronavirus.be/en/countries-with-high-risk/

Jeśli zostaniesz skierowany na test, możesz go wykonać za darmo w wyznaczonych miejscach w Brukseli.

Pamiętaj, że w wielu miejscach powinieneś posiadać maseczkę na twarzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę