Park Królewski w Brukseli

W Brukseli jest wiele parków, mniejszych i większych, ale najsłynniejsze są 3 z nich: Bois de la Cambre, Cinquantenaire i właśnie Królewski. Parki na co dzień pełnią nieco inną rolę niż w Polsce. Jeżeli jest dobra pogoda, w godzinach obiadowo – południowych bardzo wielu pracowników wychodzi właśnie do parku. Niektórzy z własnym prowiantem, niektórzy kupują jedzenie w parkujących przy parkach food trackach. Przerwa obiadowa to jednak nie tylko czas na konsumpcję! Część osób korzysta z innych aktywności w tym czasie. Popularne są przeróżne ćwiczenia fizyczne, joga czy chociażby spacery. Najlepiej zobaczyć to na własne oczy…

Opis Parku Cinquantenaire możecie znaleźć w artykule: Cinquantenaire – arkady, muzea i nie tylko…, a dziś kilka zdjęci i opis Parku Królewskiego.

Fontanna w Parku Królewskim w Brukseli.
Fontanna w Parku Królewskim w Brukseli.

Park Królewski nazywany jest także Parkiem Brukselskim. To największy park w centrum Brukseli – zajmuje powierzchnię ponad 13 hektarów. Jest miejscem spotkań, spacerów i joggingu w centrum miasta.

Do parku dotrzeć możemy metrem – wysiadając na stacji … Park / Parc. Można także przespacerować z ronda Schumana ulicą Rue de La Loi, ale duża ilość samochodów oraz, nie zawsze kulturalnych, rowerzystów, może niektórych zniechęcić do tej drogi.

Widok na Pałac Królewski z Parku Królewskiego.

Z jednej strony Parku królewskiego znajduje się Pałac Królewski a z drugiej Parlament Waloński, Senat i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Podczas niedawnego BRIGHT BRUSSELS – akcji prezentującej wiele instalacji świetlnych i świetlno-dzwiękowych, elewacja Pałacu Królewskiego gościła jedną z atrakcji.

Bright Brussels 2021 na Pałacu Królewskim w Brukseli.
Bright Brussels 2021 na Pałacu Królewskim w Brukseli.

Dookoła ogrodzenia Parku, po wewnętrznej stronie, znajduje się ścieżka która jest codziennym świadkiem pokonywanych kilometrów przez biegaczy. Trasa liczy ponad 1300 metrów i co prawda biegnie niedaleko ogrodzenia za którym znajdują się jezdnie, to smog nie dokucza zbytnio podczas treningu.

Ścieżka okalająca Park Brukselski.
Ścieżka okalająca Park Brukselski.

Dla dociekliwych, w Parku można znaleźć wiele rzeźb, Królewski Teatr Parkowy oraz pub.

Dla osób pracujących w pobliżu Park Królewski to znakomite miejsce do oderwania się na chwile od zgiełku miasta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę